Mikroalbuminuria

2004-05-12

Od 10 lat choruje na cukrzycę typu 1. Podczas ostatniej wizyty stwierdzono u mnie obecność "mikroalbuminurii" i wspomniano o zagrożeniu niewydolności nerek. Co to jest mikroalbuminuria i jakie ma znaczenie w cukrzycy?

Odpowiedź:Sławomir Starzyński

  Cukrzyca jest chorobą w przebiegu której, niezależnie od rozpoznawanej jej postaci, istnieje z biegiem czasu ryzyko rozwoju tzw. późnych powikłań cukrzycowych. Wśród tych powikłań szczególne miejsce zajmują powikłania dotyczące układu naczyniowego, zarówno w dużych naczyniach jak i w naczyniach drobnych (tzw. mikroangiopatia cukrzycowa) i wynikające stąd zmiany wielonarządowe.Na początku lat 80-tych na podstawie badań Vibertiego i Parvinga wykazano, że wystąpienie u pacjenta chorego na cukrzycę mikralbuminurii pozwala na przewidywanie wystapienia cech uszkodzenia nerek (nefropatii cukrzycowej). Wcześniej za początek nefropatii cukrzycowej uważano wydalanie białka z moczem w ilości > 300 mg na dobę. Dzisiaj wiadomo, że wczesnym wskażnikiem uszkodzenia kłębuszków nerkowych jest wydalanie albumin z moczem w ilości 20 - 200 mikrog/min czyli 30 - 300 mg na dobę. Wartości te uznaje sie za trwałą mikroalbuminurię.Co ciekawe, w wielu badaniach lat 90-tych stwierdzono, że mikroalbuminuria jest nie tylko wskaźnikem uszkodzenia nerek ale także znacznikem zmian w układzie sercowo-naczyniowym. Rozpoznanie mikroalbuminurii jest więc bardzo istotne i nakłada na pacjenta i lekarza konieczność ścisłej współpracy.Należy podkreślić, że dla powstrzymania rozwoju powikłań cukrzycowych, w tym także zmian nerkowych bardzo istotne znaczenie ma przwidłowe wyrównanie i leczenie cukrzycy i chorób współistniejących (m.in. nadciśnienia tętniczego).

Reklama

Głosowania

Czy osobiscie akceptujesz pobieranie narzadów od osób zmarłych, w celu leczenia i ratowania życia osobom chorym ?
Zdecydowanie tak
Raczej tak
Raczej nie
Zdecydowanie nie
Trudno powiedzieć
Czy Twoja Rodzina ,bliscy znają Twoją opinie na temat oddania po śmierci narządów/tkanek do transplantacji ?
TAK
NIE
Zamierzam to uczynić
Złożyłem sprzeciw w Centralnym Rejestrze

Logowanie

Daje możliwość komentowania wiadomości

Login:
Hasło:

Animacja

Animację wykonała Karolina Dzieledziak z Wrocławia.
Studiuje na Uniwersytecie Opolskim na Instytucie Sztuki. Zrobiła animacje o problemie transplantacji organów w ramach swojej pracy licencjackiej.

Galeria

Laureaci projektu wystawienniczego "Transplantacja - przekraczając granice życia". Wystawa prezentowana była na głównych dworcach PKP

Wszyscy wyróżnieni są studentami Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szeczecinie

  • Jabłko - Michał Garbacz - 1 miejsce

  • Podziel się - Hanna Dąbrowska - 2 miejsce

  • Sknera nera - Maciej Żuński - 3 miejsce

  • Nie wszystko mozna kupić - Joanna Mielcarek

  • Reaktywacja życia - Krzysztof Fabiniak

Kampania Społeczna na Rzecz Transplantacji 2007/2008